(„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” – Mt 18, 20)
Zachęcamy do tworzenia małych kręgów modlitewnych, które oddajemy pod opiekę Maryi Niepokalanej. Proponujemy, by ich nazwy powstawały od wezwań z Litanii Loretańskiej. Pierwsze dwa z nich powołane do istnienia, to:
Każdy krąg modlitewny wybiera animatora, który proponuje raz w tygodniu, lub częściej intencję i porę modlitwy. Jeżeli osoby z określonego kręgu nie mogą się spotkać w jakimś miejscu, mogą się umówić (telefonicznie, itp.) na wspólną porę modlitwy Jezusowej w prywatnych mieszkaniach. Będzie ona, sposobnością nawiązywania łączności duchowej dla osób z różnych miast, miejscowości. Kontakt osób każdego kręgu będzie znany organizującemu ich animatorowi. Jest on zobowiązany do zapisywania intencji i przesyłania ich na adres mailowy: ms.marek@interia.pl, z dopiskiem „Modlitwa Serca” lub przez stronę wspólnotową www.modlitwaserca.org raz w miesiącu, w celu ich wpisania do Księgi Intencji. Intencje modlitewne będą zmieniane tak, aby mogły obejmować różne potrzeby Kościoła i ludzkości. Nowe ważne intencje mogą stanowić powód do powstawania kolejnych kręgów modlitewnych. W takich przypadkach potrzebny jest kontakt z panem Markiem Pomałeckim (adres jw.) lub opiekunem duchowym, do którego będą zgłaszani członkowie nowych grup.
Kręgi modlitewne mogą być tworzone także przez osoby niezapisane dotychczas do Wspólnoty „Modlitwa Serca”, jeśli tylko będą uwzględniać charakter tej modlitwy i pozostawać z nią w kontakcie.
***
Zaproponowana modlitwa Jezusowa okaże się z pewnością pomocna w pogłębianiu modlitwy, która na pierwszym etapie jest praktykowana głownie, jako modlitwa ustna, na drugim, jako modlitwa myślna, a na trzecim może się stać „modlitwą serca”. Do takiej modlitwy zachęca Pan Jezus, gdy poleca, aby wejść do swej izdebki i modlić się do Boga Ojca, który widzi w ukryciu (Mt 6, 6). Głębsza modlitwa osobista czy wspólnotowa dysponuje do głębszego udziału w sakramentach, zwłaszcza w Eucharystii i przynosi większą chwałę Bogu. Wytrwale praktykowana pozwala nabyć ducha modlitwy i nową wrażliwość na bliźniego.
Zachęcamy do praktykowania tego aktu modlitewnego, zwłaszcza podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Może on być odmawiany także w trakcie zwykłych czynności życiowych i stać się niejako strażnikiem naszego serca, a tym samym wszystkich naszych wyborów i dobrych decyzji.