
Statut Wspólnoty „Modlitwa Serca” – w Szkole Jezusa Chrystusa, Maryi i Świętych
I. Opis Wspólnoty
- Wspólnota „Modlitwa Serca”, zwana w dalszej części Statutu „Wspólnotą”, została założona w 2003 r. w Świdniku, a od następnego roku jej spotkania odbywały się w Lublinie. Gromadzi osoby pragnące uczyć się „modlitwy serca”. Modlitwa jako główny przedmiot zainteresowania tej Wspólnoty, zakłada stopniowe poznawanie judeochrześcijańskiego objawienia i odczytanie Bożego planu zbawienia człowieka w Chrystusie. Zakłada też wolę udzielenia Bogu osobistej odpowiedzi. Poznając to co na temat modlitwy mówi objawienie i nauka Kościoła katolickiego, członkowie Wspólnoty podejmują praktykę modlitwy indywidualnie i wspólnotowo. Jako praktyka, <sztuka>, modlitwa wymaga wprowadzenia w relację z Bogiem i wtajemniczenia w umiejętność współdziałania z Jego łaską. Oto dlaczego potrzebuje ona „szkoły’, w której są nauczyciele i mistrzowie modlitwy, uczniowie, tj. wszyscy pragnący pogłębić i udoskonalić swą modlitwę. „Szkoła” ta chce pozostać jednakże zarazem ewangeliczną wspólnotą, której członków łączy duch modlitwy. Praktyka modlitwy w tej „szkole”-wspólnocie zmierza do zaangażowania nie tylko rozumu ale i woli, i serca każdego z uczestników modlitewnych spotkań, czyli wewnętrznego centrum i głębi osoby.
- Wspólnota działa w Kościele katolickim pod opieką duchową kapłana i w uzgodnieniu z proboszczem, na terenie którego parafii odbywają się spotkania Wspólnoty.
- Aktualną siedzibą Wspólnoty (2024 r.) i stałym miejscem spotkań jest dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży pallotynów) przy parafii pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie. Siedzibą drugiej Wspólnoty filialnej w stosunku do omawianej jest parafia pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku, która jest kształtowana i podejmuje działalność na podstawie tego samego Statutu.
- Wspólnota składa się z:
-
- lidera odpowiedzialnego za organizację życia Wspólnoty;
- wicelidera;
- kapłana odpowiedzianego za zasady, na których opiera się tożsamość wspólnoty, ewangelizację wewnątrz wspólnoty i za jej formację duchową;
- moderatora, który podczas nieobecności lidera i wicelidera przejmuje ich obowiązki oraz kontaktując się z członkami małych wspólnot, podaje intencje modlitewne.
- członków formalnych, którymi są wszyscy uczestnicy spotkań;
- członków nieformalnych, tj. tych wszystkich, którzy kontaktują się z nią za pomocą strony internetowej http://www.modlitwaserca.org, bądź w innym sposób. Wspólnota używa znaku graficznego przedstawionego jako załącznik do niniejszego statutu.
II. Cele Wspólnoty
- Pierwszym celem Wspólnoty jest formacja jej członków do „modlitwy serca”. Formacja jest inspirowana nauką judeochrześcijańskiego objawienia o modlitwie (modlitwa patriarchów i proroków, Księga Psalmów, modlitwa Jezusa Chrystusa, modlitwa Maryi, modlitwa Apostołów), modlitwą Kościoła pierwotnego, nauką i żywą tradycją Kościoła dotyczącą modlitwy, jak również wybranym doświadczeniem wielu mistrzów duchowych i Świętych. Formacja teologicznoduchowa jest w procesem, w trakcie którego uczestnicy zaznajamiają się z uwarunkowaniami modlitwy, podstawowymi formami i etapami modlitwy, z indywidualnym i wspólnotowym, w tym liturgicznym jej wymiarem.
- Istotnym celem Wspólnoty jest zjednoczenie duchowe jej członków dzięki praktykowanej modlitwie, w której „jeden duch i jedno serce ożywiają wszystkich” jej uczestników (Dz 4, 2) pozostających w communio z całym Kościołem.
- Drugim zasadniczym celem Wspólnoty jest apostolstwo modlitwy, świadectwo słowa i życia chrześcijańskiego oraz specyficzna diakonia, służba, którą – po duchowym rozeznaniu i odpowiednim przygotowaniu – członkowie Wspólnoty podejmują włączając się aktywnie w misję ewangelizacyjną Kościoła.
III. Duchowość Wspólnoty
- Duchowość Wspólnoty wpisuje się w duchowość Kościoła katolickiego i zmierza do odsłonięcia Boskich źródeł życia duchowego (słowo Boże, sakramenty święte, w tym zwłaszcza Eucharystia i sakrament pokuty i pojednania, doświadczenie duchowe Świętych) i doprowadzenia członków Wspólnoty do odkrycia w sobie głębin swego bytu i zakorzenionej w sercu łaski chrztu świętego i sakramentu bierzmowania, i – pod wpływem Ducha Świętego – uwolnienia w sobie dynamizmu ducha, ducha synostwa Bożego, a następnie świadomego zdecydowania się na życie według Ducha Świętego. Owo uwolnienie dynamizmu ducha i kształtowanie w sobie postawy przybrania za synów, w którym uczeń Jezusa Chrystusa nazywa Boga <Ojcem> (Rz 8, 15), staje się możliwe dzięki systematycznie praktykowanej modlitwie, rozważaniu słowa Bożego, praktyce skupienia duchowego, otwarciu się Boże natchnienia wolę Bożą odczytywaną w słowie Bożym, przykazaniach Bożych i wskazaniach Kościoła oraz przez podjęcie wezwania do nawrócenia i pokuty, poddanie się kierownictwu duchowemu, i przez żywe uczestnictwo w liturgii Kościoła gromadzącego się na celebrację misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.
- Dlatego też głównym charyzmatem Wspólnoty jest odkrywanie głębi modlitwy wewnętrznej, jej Boskich i ludzkich uwarunkowań i dynamizmów i ciągłe jej ćwiczenie, w celu dojścia do „modlitwy serca”, uzyskania doświadczenia działania Ducha Świętego w sobie, głębszego poznania Jezusa Chrystusa, większej wolności duchowej w stosunku do rzeczy ziemskich, woli modlitwy nieustannej i wdrażania się w nią, doświadczenia mocy łaski Bożej i zdania się na Ducha Świętego. Przykładem głębokiej modlitewnej postawy dla wszystkich członków Wspólnoty pozostaje Maryja, która za życia ziemskiego stale rozważała w swym sercu słowa i czyny Chrystusa (Łk 2, 51) i dokonującą się historię zbawienia i uczestniczyła w niej z zawierzeniem Bogu i z pełnym oddaniem aż po Krzyż. Jako najbardziej uległa Duchowi Świętemu i pełna Jego łaski jest obecnie wielką Orędowniczką u Jezusa Chrystusa w wypraszaniu łaski Bożej i Matką nadziei na wysłuchanie zanoszonych do Boga modlitw.
- Członkom Wspólnoty znana jest – ceniona w Kościele prawosławnym – Modlitwa Jezusowa, opisana w Opowieściach pielgrzyma, polegająca na ciągłym wzywaniu imienia Jezusa, dzięki czemu modlący się przyjmuje do swego serca Jezusa Chrystusa, uznaje Jego panowanie nad sobą i przyobleka się w Niego, doznając przemiany duchowej. We Wspólnocie jest ona uznana za ważną i pomocną metodę modlitwy w dojściu do <modlitwy serca>. Dowodem tego jest praktykowana przez nich w <małych wspólnotach> modlitwa Jezusowa w formie nieco uzupełnionej, podejmowana co tydzień o tej samej porze, nie w tym samym miejscu ale w łączności duchowej. Niekiedy ma ona związek z Modlitwą Jezusową jedynie pośredni, gdy stosowane jest inne wezwanie modlitewne.
- Zasadniczym rysem duchowości Wspólnoty Modlitwy Serca jest wypracowanie i zaproponowanie innym większej ilości <dróg> prowadzących do odkrycia i doświadczenia „modlitwy serca”. Staje się to możliwe najpierw przez odkrycie i poznanie antropologicznych, psychologicznych i teologiczno-duchowych uwarunkowań modlitwy i wspomnianych dynamizmów życia duchowego, dzięki którym różne formy modlitwy Kościoła i pobożności chrześcijańskiej mogą się okazać drogą do głębszej modlitwy, przeżywania jej na „poziomie serca” i doświadczenia większej jej owocności w całym życiu. Formy te wymagają stopniowej interioryzacji prowadzącej od lektury słowa Bożego i modlitwy ustnej, poprzez modlitwę myślną, medytację angażującą nie tylko rozum ale i wolę i uczuciowość osoby aż do zejścia, mocą Ducha Świętego, na „poziom serca”. Takimi drogami do głębszej modlitwy są np.:
- Modlitewne czytanie i rozważanie słowa Bożego jako podstawy autentycznej duchowości chrześcijańskiej. Zostało ono ponownie zalecone wiernym przez Synod Biskupów w Rzymie w 2008 r. poświęcony roli słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Pokorna i uważna meditatio słowa Bożego przeżywana w Duchu Świętym i w zażyłości z Chrystusem prowadzi do modlitewnego dialogu człowieka z Bogiem (oratio) i niekiedy do kontemplacji, podczas której przyjmujemy jako dar samego Boga i odczuwamy na sobie Jego spojrzenie. Każda Lectio divina winna być przeżywana w jedności z Kościołem a nie w duchu indywidualistycznym. Mając to na względzie Wspólnota „Modlitwy Serca” praktykuje systematycznie wspólnotową medytację nad słowem Bożym według metody „Siedmiu Kroków” (Seven Steps), wypracowaną w południowej Afryce i stosowaną na wymienionym Synodzie; Medytacja ta winna mieć swoje przedłużenie w codziennej medytacji indywidualnej.
- Kontemplacyjne przeżywanie Eucharystii – „Serca” Kościoła – jako wyraz wewnętrznej dyspozycji zgodnej z gestami i wypowiadanymi słowami i postawy schodzenia w głąb sprawowanej tajemnicy zbawienia. Taki sposób przeżywania jest bardziej możliwy, gdy uczestnikom liturgii zostaną wcześniej objaśnione obrzędy w świetle wydarzeń zbawczych i gdy zostaną oni wprowadzeni w znaczenie znaków zawartych w obrzędach oraz gdy w katechezie mistagogicznej zostanie im ukazane znaczenie obrzędów w powiązaniu z życiem chrześcijańskim (Benedykt XVI, Sacramentum caritatis, 64). Wspólnota „Modlitwa Serca” pragnie z takim wewnętrznym nastawieniem serca przeżywać Eucharystię i składać Bogu w ofierze dar z siebie i z własnego życia.
- Polecanym przez Kościół aktem pobożności jest adoracja Najśw. Sakramentu poza Mszą Świętą. Przygotowuje ona chrześcijanina do udziału w Eucharystii, bo „tylko przez nią można dojrzeć do głębokiego i autentycznego przyjęcia Chrystusa” (Benedykt XVI). Akt przyjęcia Pana eucharystycznego winien objąć całego człowieka tak, aby dokonała się w nim asymilacja duchowa tego co przyjął materialnie i by Duch Zmartwychwstałego mógł ogarnąć całą wewnętrzną „przestrzeń” jego serca i w nim zapanować. Dlatego też adoracja winna stawać się wielbiącą kontemplacją osoby Jezusa Chrystusa i Jego miłości przenikającej nasze życie doczesne oraz dziękczynieniem za każde uobecnienie dzieła zbawienia w Eucharystii. W tym sensie przedłuża ona to co dokonało się podczas Mszy Świętej i je intensyfikuje.
- Głównym i zarazem centralnym nabożeństwem w duchowości chrześcijańskiej jest nabożeństwo do Najśw. Serca Jezusa Chrystusa – źródła naszego Odkupienia.Świadomi tego, że są wezwani nie tylko do rozważania miłości Bożej w postawie Jezusa ale do brania w niej udziału, członkowie Wspólnoty „Modlitwy Serca” pragną odkrywać drogę do Serca Jezusowego w modlitwie osobistej inspirowanej pobożnością tradycji Kościoła od Średniowiecza, a zwłaszcza w Eucharystii, w której „miłość, która nas zbawia jest stale aktualna. Teraz… dzisiaj… w każdej chwili” (św. Jan Paweł II) Serce Jezusa jest w niej „źródłem życia i świętości” wiernych. Na miłość tego Serca, które „gorąco pragnie, aby ludzie je pokochali, aby ich wyrwać z przepaści zatracenia, w którą szatan ich wtrąca w wielkiej liczbie” (św. Maria Małgorzata), Wspólnota pragnie odpowiadać z miłością ofiarną i podejmować modlitwę przebłagalną za grzechy całego świata. Pragnie powierzać się temu Sercu i pozwolić się dogłębnie przemienić przez miłość Bożą.
- Z przebłaganiem Najśw. Serca Pana Jezusa łączy się nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP. Maryja jako Matka uczniów Jezusa całym swym Niepokalanym Sercem pragnie ich jednoczyć przez miłość z Chrystusem i prowadzić w Duchu Świętym do świętości. Dlatego członkowie Wspólnoty „Modlitwa Serca” pragną odnawiać swój akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi i zachowując serca czyste, wolne od grzechu, postępować drogą woli Bożej. Pragną być aktywnymi apostołami Chrystusa i Maryi, Królowej Apostołów w walce ze złem współczesnego świata w każdej jego postaci, angażując się wielkodusznie w wyzwolenie tych serc, które zamiast być „siedliskiem miłości” stały się „siedliskiem grzechu”.
- Wymienione drogi prowadzące do głębszej modlitwy aż do postulowanego zejścia na „poziom serca”, podstawy duszy, głębi osobowej, w której dokonuje się przemiana człowieka w Chrystusie, służą jako przykłady dróg i dają każdemu uczestnikowi Wspólnoty możliwość wyboru tej jedynej drogi, na której odkryje on osobiste Boże wezwanie do „modlitwy serca” i zdecyduje się nią iść w swym życiu duchowym. Nie jest zobowiązany aby w takiej samej mierze zaangażował się na każdej z nich. Członkowie Wspólnoty angażują się w modlitwę proponowaną przez Wspólnotę zgodnie ze swoimi możliwościami duchowymi i czasowymi. Lider podaje na stronie internetowej Wspólnoty modlitwy, które najpełniej wymagają pilnej odpowiedzi i wyrażają specyfikę apostolstwa modlitwy Wspólnoty.
IV. Przynależność do Wspólnoty: zobowiązania i prawa
- Osoba staje się formalnym członkiem Wspólnoty poprzez wypełnienie formularza umieszczonego na stronie internetowej Wspólnoty, zaaprobowanego następnie przez lidera Wspólnoty.
- W życiu duchowym Wspólnoty można uczestniczyć i bez formalnego zapisania się, gdy ktoś nie mogąc przybyć na spotkanie albo z racji dużej odległości łączy się duchowo ze Wspólnotą w modlitwie, przyjmuje za własne jej cele i pragnie je realizować. Może też prosić Wspólnotę o modlitwę w intencjach, które aktualnie są dla niego ważne i pilne. Może też podzielić się ze Wspólnotą świadectwem swego życia dla zbudowania jej członków.
- Od chwili zapisania się do Wspólnoty nowy członek przyjmuje zobowiązanie do modlitwy w intencjach przedkładanych przez Wspólnotę i Wspólnocie z zewnątrz. Zobowiązanie do modlitwy jest jednakże bardziej zobowiązaniem „serca”, niż Tym samym brak jego realizacji z powodu jakichś życiowych trudności lub zapomnienia nie skutkuje popełnieniem grzechu i utratą członkostwa we Wspólnocie. Utrata członkostwa następuje w momencie świadomego zaniedbywania podjętych zobowiązań modlitewnych. „Powrót” do duchowego udziału w życiu Wspólnoty tego członka, który zaniechał modlitwy, odbywa się poprzez jego powrót do modlitwy i nie wymaga powtórnego zapisania.
- Przynależność członków Wspólnoty Modlitwa Serca do innych wspólnot czy stowarzyszeń eklezjalnych nie jest przeszkodą do przynależności do niniejszej Wspólnoty.
- Każdy członek może wypisać się ze Wspólnoty poprzez zawiadomienie lidera za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie bez podawania przyczyny podjętej decyzji.
V. Aktywność apostolska Wspólnoty
- Członkowie Wspólnoty swoją postawą w życiu codziennym powinni świadczyć o swej przynależności do Chrystusa i Kościoła, i gorliwie uczestniczyć w Eucharystii, w innych sakramentach i uczyć się trwać na modlitwie starając się o ducha modlitwy.
- W ramach apostolstwa modlitwy członkowie Wspólnoty modlą się w intencjach papieskich, intencjach kierowanych do niej z zewnątrz Wspólnoty, w intencjach samej Wspólnoty oraz w intencjach własnych. Z racji swej przynależności do Wspólnoty powinni modlić się w intencjach składanych przez osoby proszące o wsparcie duchowe za pośrednictwem strony internetowej lub gdy osobiście zostaną przez kogoś poproszone o modlitwę. Zachęca się członków do podjęcia „duchowej adopcji dziecka poczętego” poprzez odmawianie odpowiedniej modlitwy dostępnej na stronie internetowej Wspólnoty.
- Wspólnota „Modlitwa Serca” nie jest skupiona na swoich sprawach i nie tylko na modlitwie, ale każdy z jej członków stara się czynić dobro w swym życiu, począwszy od tego co dobrego może wnieść w swoje małżeństwo, rodzinę, środowisko pracy itp. Swą pokorną i ufną modlitwą obejmuje najbardziej palące i ważne sprawy Kościoła, jak np. ewangelizację i jej wpływ na powstrzymanie religijnego zobojętnienia w Europie; małżeństwa sakramentalne zagrożone rozbiciem, deprawację dzieci i młodzieży przez narzucaną im ideologię, sprzeczną z chrześcijańską cywilizacją życia i miłości; sprawy społeczne naszej Ojczyzny i jej rozwój oparty na prawdzie, sprawiedliwości społecznej i trosce o najbardziej ubogich; wreszcie problemy całego świata zanosząc modlitwę o pokój w Ukrainie, w Bliskim Wschodzie i o pomyślny rozwój ludów i narodów oparty na wolności i prawie do samostanowienia.
- Każdy z członków Wspólnoty winien troszczyć się o ilościowy i jakościowy jej rozwój. Winien się czuć posłanym przez Chrystusa do innych i przez indywidualne swe kontakty pozyskiwać dla Wspólnoty nowych członków, którzy będą w niej mogli uzyskać żywe doświadczenie wiary i wnieść do niej nowego ducha.
- Każda osoba, nawet nie wpisana na listę członków Wspólnoty, może korzystać ze strony internetowej Wspólnoty. Materiały formacyjne zamieszczone na stronie internetowej mają być pomocą nie tylko w pogłębieniu osobistej modlitwy, utrzymania kontaktu ze Wspólnotą ale i wsparciem w świadectwie dawanym Chrystusowi słowem i czynem.
- Teksty umieszczane zarówno przez osoby z zewnątrz jak i przez członków formalnych Wspólnoty na stronie internetowej winny być wyważone i zgodne z duchem Ewangelii. W przeciwnym razie lider ma obowiązek usunięcia wpisów, które nie dają się pogodzić z wiarą katolicką i dobrymi obyczajami.
VI. Rada Wspólnoty i jej ciągłość
- Na czele Wspólnoty stoi lider, którym aktualnie jest założyciel Wspólnoty i redaktor (te funkcje mogą być rozłączne) jej strony internetowej.
- Ciałem doradczym w sprawach programowych, organizacyjnych, formacyjnych i apostolskich jest Rada Wspólnoty wybierana na okres 3 lat.
- Wybór Rady dokonuje się przez głosowanie przy obecności przynajmniej 10 osób.
- Rada Wspólnoty składa się z:
-
- lidera;
- wicelidera;
- kapłana opiekuna wspólnoty;
- moderatorów Małych Wspólnot czynnie uczestniczących w spotkaniach formacyjnych;
- dwóch formalnych członków Wspólnoty miejsca.
- W razie śmierci lub rezygnacji lidera, opiekun kościelny Wspólnoty, w konsultacji z Radą Wspólnoty, powołuje nowego lidera.
Opracowali: Ks. Stanisław Zarzycki SAC
Marek Pomałecki